Moda Haberleri
spy cameras for iphone cell phone spyware com cell phone tracker download whatsapp spy phone number mobile phone spy for nokia cell phone spy android cell phone spying prevention the cell phone tracker how to cheat your wife how do you read someones text messages mobile phone tracking australia how to track a gps phone how go catch a cheating spouse spy phone nokia x6 can anyone else read my text messages secretly read text messages find out cell phone location i spy cell phone cell phone location app iphone app spy husband easy cell phone spy software hard copy cell phone tracker kit cell phone monitoring software jones

Anne Adaylarının Dikkat Etmesi Gereken 10 Nokta”Hamile olduğunuzu öğrendikten sonra yapmanız ve yapmamanız gerekenler listesi kafanızda uzayıp gider. Peki, alışkanlıklarınızla ilgili nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Anne olmanın kutsallığı, içinizde minik bir bebeğin olduğunu öğrendiğiniz ilk andan itibaren tüm bedeninizi sarıyor. En güvenli yer olan karnınızda bile ona zarar gelmemesi için elinizden gelen her şeyi yapıyorsunuz. Ama bir yandan da hamileliği kısa zamanda kabulleniyor, daha önce günlük hayatınızdaki davranışlarınızı ve alışkanlıklarınızı devam ettiriyorsunuz. Bunların kimileri kafanızı kurcalıyor, ama yine de yapıyorsunuz. Veya kimi zaman, “Aman kızım yükseğe uzanma, aman sen ağır kaldırma!” gibi tepkiler geliyor çevrenizden… Sanki bir şeyleri yanlış yapıyormuşsunuz hissine kapılıyorsunuz. Ya da sigara içmek gibi alışkanlıklarınızda veya saç boyatmak gibi konularda da bazı yasakları çiğneme eğilimi gösteriyorsunuz. Biz de bunlar arasında anne adaylarının kafalarını en çok kurcalayanları Yeditepe üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu’na sorduk. İşte dikkat etmeniz gerekenler…

Yükseğe uzanabilir miyim?

Hamilelik boyunca anne adayı farklı durumlara ayak uydurmaya çalışır. Örneğin; hamilelik haftası ilerledikçe karın büyür, vücudun dengeyi sağlaması için bel bölgesinde omurlardaki lordoz dediğimiz oyuklaşma artar. Hormonların etkisiyle de kalça eklemlerinde hareket kapasitesini artıracak ayrışmalar olur. Bütün bu değişiklikler olurken anne adayının oturduğu yerden kalkması, eğilmesi ya da yukarı doğru uzanması güçleşir. Hamileler mümkün olduğunca kısa sürelerde ve yorulmayacak tempoda ev işi yapabilirler. Ani ve yorucu hareketler, kramp girmesi, su gelişi ya da lekelenme tarzı kanamalara neden olabilir.  Bu ve benzeri hareketler ağrılı olmaya başlar. Yukarı doğru uzanmak, örneğin evde perde asmak, yüksek bir raftan tabak ve benzeri eşya almak gibi durumlarda hamile hem ağrı duyar hem de bu hareketler sırasında ıkınır ve karın içi basıncını artırır. Eğer altta yatan rahim ağzı yetmezliği ya da erken membran rüptürü gibi belirli ya da tanı almamış durumlar varsa; bu tür hareketler ani kramp girmesi, su gelişi ya da lekelenme tarzı kanamalara neden olabilir.

 Ev işi yapabilir miyim?

Uzun süreli ev işi yapmak, halı süpürmek, kontak sporları (futbol, buz hokeyi, boks, gibi…) ile uğraşmak bir önceki cevapta bahsedilen benzer şikayetleri beraberinde getirir. Hamileler mümkün olduğunca kısa sürelerde ve yorulmayacak tempoda ev işi yapabilirler.

Egzersizleri hızlı yapabilir miyim?

Yürüyüş, yüzmek, merdiven çıkmak gibi aktiviteleri tempolu yapmamaya dikkat edilmelidir. Anne adayı yorgunluk hissetmemelidir. Yorgunluk hissettirecek hızda tempolu aktiviteler rahme giden kan akımının azalmasına sebep olurlar. Bunun sebebi, annenin yoğun egzersiz sırasında artan oksijen ihtiyacıdır. Kan bu durumda annenin yaşamsal diğer organlarına doğru gidecek ve rahme, yani bebeğe giden kan miktarını azaltacaktır. Bu durumda bebeğe giden kan akımı ve oksijen miktarı azalır. Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu: “İlaç kullanırken mutlaka doktorunuza haber verin!” Hemen her tıbbi durum için hamilelikte kullanıma uygun bir ilaç vardır. Ancak hamileliğin herhangi bir döneminde, herhangi bir nedenle ilaç kullanmadan önce mutlaka doğum doktorunun görüşü alınmalı ve onun onayı olmadan ilaç kullanılmamalıdır. Hamilelikte fark edilmeden ilaç kullanıldığında da mutlaka doktora haber verilmeli, ilacın içeriği saptandıktan sonra bu kategorilere göre sınıflanmış kitaplardan uygunluğu tespit edilmelidir.

 Merdiven çıkmamda bir sakınca var mı?

Hamileliğin ilk 3 ayında ve son 3 ayında 3 kattan daha yüksek binalara merdiven ile çıkmak risk yaratabilir. Eğer düşük riski yoksa, çoğul hamilelik değilse, erken doğum ihtimali yoksa merdiven çıkıp inmenin ciddi bir yan tesiri olmaz.

Hazır meyve suları veya hazır gıdalar tüketmem bebeğim için zararlı mı?

Hamilelerin, hazır ve dondurulmuş gıdaların tüketiminde çok dikkatli olmaları gerekir. Bu maddeler örneğin meyve suları, konserveler diğer kutu konserveler tazeliklerini korumak için bazı koruyucular içerirler. Bu maddelerin aşırı tüketimi zararlı etkileri olabilecek bu maddelerin aşırı alınımına sebep olacak ve hamilelik üzerine olumsuz etki gösterecektir.

Cep telefonuyla konuşabilir miyim?

Cep telefonu kullanımı, x ray kapılarından geçmek gibi durumların kanıtlanmış olumsuz etkileri yetersizdir. Buna rağmen fetal doku üzerindeki olası olumsuz etkileri nedeniyle uzun süre cep telefonuyla konuşulması önerilmez.

Küçük bir çocuğu veya herhangi başka ağır bir eşyayı kaldırabilir miyim?

Ağır eşya kaldırmak, yine annenin enerji gereksinimini artıracağı için akılda tutulması gereken bir konudur. Bir seferde 3 kilonun üzerinde yük taşımak, pazar alışverişleri yapmak ya da küçük bir çocuğu kaldırmak anne adayını olumsuz etkileyebilir.

Birkaç tane sigara İçsem olur mu?, Anne adayının sosyal hayatı nasıl olmalıdır? ,Aktiviteleri ya da yiyecek-içecek düzeni nasıl olmalıdır?

Öncelikle bir hamile asla sigara içmemelidir; hem kendisi hem de bebeği için. Yapılan araştırmalar, sigara içiciliği olan annelerin daha sık erken doğum yaptığını göstermiştir. Yanı sigara içen bir anne, miadından belki çok daha önce doğum yapacak ve henüz yaşama adapte olmayacak bir bebek doğuracaktır. Erken doğan bu bebeğin solunum sıkıntısı, beslenme ve daha pek çok problemi olacaktır. Bu yüzden anne adayından sigara içiyorsa bırakması, bırakamıyorsa en azından sigara adedini azaltması ve pasif olarak sigara dumanına maruziyetıni dahi önlemesi beklenir

Hamilelikte alkol tüketimi, bebek üzerinde ne gibi zararlı etkilere neden olur.

Mentol gelişme geriliği ve yüz anomalileri gibi problemler ortaya çıkabilir. Bu dönemde mutlaka sağlıklı içeceklere yönelmeli, taze meyve suyu, süt ve bol su içilmelidir. Alkol ise gelişen fetal doku üzerine zararlı etkilen olan bir maddedir. Özellikle ilk aylarda tüketildiğinde fetüsü çok olumsuz olarak etkiler. Fetal alkol sendromu denen bu durumda mental gelişme geriliği, yüz anomalileri ve extremite bozuklukları gibi problemler ortaya çıkar. Fetal alkol sendromu toplumda hamilelikte alkol alımının azaltılmasıyla önlenebılen en sık zeka geriliği sebebidir.

Ara sıra kafeinli içecek veya bir-iki kadeh şarap içmem sakıncalı mı?

Sigara kadar önemli bir durum günlük kafein ya da alkol tüketimidir. Kafein vücudu zinde tutucu, uyanık olmayı sağlayan, metabolizmayı hızlandıran bir maddedir. Yan etkileri arasında fazla tüketildiğinde çarpıntı, bulantı hissi, huzursuzluk ve ajitasyon olabilir. Uzun dönemde ise kemik dokusunda azalma gibi yan etkileri vardır. Hamilelikte metabolizma üzerinde bu denli etkisi olan bir maddenin aşırı tüketilmesine izin verilemez. Ancak haftada 1 -2 fincan kahve ya da açık çay tüketilmesine izin verilebilir. Çayda da kafeine benzer bir madde olan tem vardır. Çayın açık olması ya da kahvenin sütlü olması, kafein ve teın’in etkilerini azaltır. Çay içerisinde tein, vücudun demir emilimini azaltır ve hamilelikte var olan demir eksikliği anemisinin artmasına yol açabilir. Bu yüzden çayın limon eşliğinde içilmesi hastalara önerilebilir. Limondaki askorbik asit yani C vitamini, demir emilimini artırarak teın’in etkisini azaltır. Kafein ya da tein içeren kahve ve çay yerine, mideyi rahatlatıcı, annenin gerginliğini azaltan bitki çayları günde 1 -2 fincandan fazla olmamak şartıyla önerilebilir.

Saç boyamak gibi bakım uygulamalarına devam edebilir miyim?

Saç boyamak ve çeşitli kimyasal madde içeren ürünleri kullanmak, aslında vücuda toksık etkisi olabilecek pek çok ajanla anneyi karşı karşıya bırakır. Yeterli olarak kanıtlanmış çalışmalar olmasa da bu ürünlerin vücutta birikerek en hassas yapı olan fetal dokuya zarar verebileceği düşünülmektedir. Bu nedenle bu ürünlerin kullanımı çok gerekiyorsa, fetal etkisinin daha az olabileceği 12. haftadan sonra kullanılması önerilir. Pedikür, manikür gibi aktiviteler sırasında ise toplumda kan ile geçiş gösteren hepatit, hiv gibi enfeksiyon olasılığı vardır. Bu gibi enfeksiyonlar hamilelikte geçirildiğinde fetüsü olumsuz etkiler ve konjenıtal ya da neonatal enfeksiyonlara neden olabilir. Lazer epilasyon uygulamaları ise hamilelik sırasında yapılabilir. Bu uygulamada ışık enerjisi kullanılır. Ortaya çıkan elektromanyetik ışıma, röntgende kullanılan X ışınlarından farklıdır ve doku içinde ilerleme özelliği yoktur. Işın sadece işlemin yapıldığı alana örneğin sadece yüze etki eder ve etki alanı sadece birkaç milimetre ile sınırlıdır. Bu nedenle anne karnı içindeki bebeğe ulaşması ya da zarar verebilmesi mümkün değildir. Ancak yine de bu tür uygulamaları doktorunuza danışarak hamileliğin 3-4. aylarından sonraya bırakmak uygun olur.

ANNE ADAYLARI İÇİN  EGZERSİZ ÖRNEKLERİ

2 yorum

  1. Yukarıdaki yazıda Cem Fıçıcıoğlu’nun dediklerinden bahsedilmiş, bana yanlış Teşhis koyan bir Prof artık hangi dediğine inanayım

  2. cok tesekkurler

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*