Moda Haberleri
spy cameras for iphone cell phone spyware com cell phone tracker download whatsapp spy phone number mobile phone spy for nokia cell phone spy android cell phone spying prevention the cell phone tracker how to cheat your wife how do you read someones text messages mobile phone tracking australia how to track a gps phone how go catch a cheating spouse spy phone nokia x6 can anyone else read my text messages secretly read text messages find out cell phone location i spy cell phone cell phone location app iphone app spy husband easy cell phone spy software hard copy cell phone tracker kit cell phone monitoring software jones

Doğuma Hazırlık Süreci Nasıl Olmalı ?Doğuma hazırlık .Zihinsel . Psikolojik . Bedensel

İnsanoğlu sağlıklı bir ruh, beden ve zihinsel bütünlük içersinde her şeyin üstesinden gelebiliyor. Sizler de doğuma bu üç unsura ağırlık vererek hazırlanabilirseniz, hayalinizdeki gibi bir doğum yapabilmeniz mümkün!

MODALOGO

Öyle bir geriye dönüp baktığınızda, hayatınızdaki en güzel şeyleri belli bir zahmet ve çabayla elde ettiğinizi fark edersiniz. Hatta daha çok kıymetini bilirsiniz, bu şekilde elde ettiklerinizin… Bir bebek dünyaya getirmek de biraz böyledir. Anne karnında başlayan bu mucizevi süreç, anne-babaları hamilelikten itibaren pek de kolay olmayan bir deneyime davet ediyor. Günümüzde anne babalar, sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için hamilelik dönemine çok özen gösteriyor. Bu özeni şimdi de doğumlar için göstermeye başlayan çiftlerin sayısı her geçen gün artıyor. Doğuma hazırlanmaya ise, son hafta değil, hamilelik döneminin ilk aylarından itibaren başlanması gerekiyor! Bunun için uzmanlar son yıllarda en çok da zihinsel, psikolojik ve fiziksel hazırlığın üzerinde duruyorlar! Doğuma bu üç aşamalı hazırlıkla ilgili ise dikkate alınması gereken bazı noktalar var. Bunları; Kadın Sağlığı ve Hastalıklan Uzmanı-Hamile Eğitmeni Dr. Hakan Çöker, Uzman Psikolog, Hamile ve Doğum Psikologu ve Psikodrama Terapisti ve Eğitimcisi Neşe Karabekir ve Ha2013 AAAYIS 71Bilgi korkunun panzehiridir ve sadece bilgi sayesinde bile ailelerin birçoğu daha rahat doğum yapabilirler. Doğum korkusunu yenmek için bol bol araştırın, okuyun ve kurslara gidin. mile Yogası Eğitmeni Başak Kutlu Atay sizler için anlattı. Unutmayın, bebeğiniz hayatınızda başınıza gelebilecek en güzel şey ve onunla hayalinizdeki gibi bir kavuşma anı için sadece biraz çabaya ihtiyacınız var. o kadar. Üstelik bu çabanın size çok şey öğreteceğinden hiç kuşkunuz olmasın!

 ZİHİNSEL HAZIRLIK VE EĞİTİM

 Doğuma hazırlanmak için yapılması gerekenlerin başında zihnimizi açık tutmak, yani eğitimsel hazırlık gelir. Bunun için de en etkili yöntem doğuma hazırlığı hedefleyen hamile eğitim kurslarına katılmaktır. Hamile eğitim kurslarıyla ilgili dikkate almanız gereken noktaları, İstanbul Doğum Akademisi’nden Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı-Hamile Eğitimcisi Dr. Hakan Çöker anlattı. Katıldığınız hamile eğitim programı ne kadar anne ve bebek dostu? 1991 yılında WHO (Dünya sağlık Örgütü) Bebek Dostu Hastane Oluşumunu başlatarak doğumdan sonra emzirme konusunda annelerin desteklenmesini başardı. Ülkemizde de birçok hastane Bebek Dostu unvanını kısa zamanda aldı. 1997 yılında ise “Normal Doğumda Bakım-Pratik Bir Rehber” çalışması ile normal doğuma götüren kanıta dayalı uygulamaları vurguladı. 1994 yılında Uluslar Arası Lamaze Örgütü normal doğumu desteklemek ve kanıta dayalı anne-dostu uygulamaları devreye sokmak için Amerika çapında birçok örgütü toplantıya çağırdı. Bunun sonucunda 1996 yılında Coalition for Improvıng Maternıty Servıces-CIMS (Doğum Servislerini Geliştirme Koalisyonu) oluştu. Bu koalisyon anne-dostu doğum merkezleri için “10 adımda anne-dostu bakım rehberini” ortaya koydu. Kanıta dayalı tıp bilgilerine dayalı bu rehber 2007 yılında elden geçirilerek bugünkü şeklini aldı. Hamile eğitimi ve doğuma hazırlık konusunda başvuracağınız kurumlann eğitim felsefeleri çok çeşitlilik göstermektedir. Bazı kurumlar; uluslararası standartta “anne ve bebek dostu” uygulamaları anlatırken, bazı kurumlar hastanelerde uygulanan rutin müdahalelerle barışık bir eğitim vermektedir. Tercih ettiğiniz hamile eğitim programının 10 adımda anne dostu-bakım ve normal doğum yolunda kanıta dayalı uygulamalarla ilgili içeriği var mı? Bu kurslarda hastane doğumlarında anne dostu uygulamalar konusunda size yeterince bilgi veriliyor mu? İşte bu konularda bilgi sahibi olabilmeniz için; katıldığınız hamile eğitim programlarında anne dostu bakım ile ilgili uygulamaları nasıl sorgulayabileceğinizle ilgili konuları bilmenizde yarar var. Aşağıdaki sorular CIMS web sayfasından alınmış ve bazı bölümlerine eklemeler yapılmıştır… İşte hamile eğitim kurslarıyla ilgili sorgulamanız gerekenler…

1. Doğum esnasında kim benimle beraber olabilir? . Doğum esnasında yanınızda kimi isteyeceğinize dair düşünmeniz sağlanıyor mu? (Anne, eş, arkadaşlar gibi…) . Profesyonel olarak çalışabileceğiniz ebe veya doktorlar var mı ve bu bilgi, sınıflarda size sunuluyor mu?

 2. Normal doğum esnasında neler olur? . Doğum tercihlerinizin oluşması için bilgi veriliyor ve bunun için kurs esnasında bir zaman aynlıyor mu? . Doktorunuzu ve hastane uygulamalarını hangi sorularla araştırabileceğinız sınıfta öğretiliyor mu? . Anne dostu sitelerle ilgili bilgi sunuluyor mu? . Sezaryen sonrası normal doğumla ilgili bilgi veriliyor mu?

 3. Kültürel ve inançlarla ilgili farklılıklarda neler yapıyorsunuz? . Değişik öğrenme stillerine uygun öğrenme teknikleri uygulanıyor mu? . Kursun farklı dillerde yazılı doküman v.s gibi ekstra yardımları var mı?

 4. Doğum esnasında yürüyebilir veya hareket edebilir miyim? Doğumla ilgili hangi pozisyonu öneriyorsunuz? . Doğum esnasında kullanacağınız pozisyon seçimlenyle ilgili eğitiliyor musunuz? . Diğer rahatlama ve nefes teknikleri gibi fiziksel egzersizleri uyguluyor musunuz? . Siz ve yardımcınız, tercih ettiğiniz pozisyonları bulma konusunda cesaretlendiriliyor musunuz?

 5. Hemşire, doktor ve ebenin beraber çalışabildiğinden nasıl emin olabilirim? . Doğum öncesi ve sonrasıyla ilgili uygun kaynaklar bulma konusunda cesaretlendiriliyor musunuz? . Doğum yardımcıları ile aranızdaki iletişimin oluşturulması için belirgin bir plan yapmanıza yardımcı olunuyor mu?

 6. Doğum esnasında kadına normal olarak neler yapılır? . Doğumda kanıta dayalı verilerle desteklenmiş uygulamalar öğretiliyor mu? . Doğum tercihlerinizi yapmak için cesaretlendiriliyor musunuz?

 7. Anneyi olabildiğince rahatlatma noktasında nasıl bir yardımınız var? ilaçların yanı sıra, doğumdaki ağrıyı rahatlatmak için nasıl bir yardım sunuyorsunuz? . İlaç dışı rahatlatıcı teknikler öğretiliyor mu? . Derin gevşeme ve imgeleme teknikleri öğretiliyor mu? . Farmakolojik ağrı kesicilerin yararları kadar riskleri de öğretiliyor mu? . Doğumda oluşabilecek rahatsızlıkların giderilmesi tercihleri noktasında farklı yollar sunuluyor mu? . Doğumda değişik rahatlama tercihleriniz destekleniyor mu?

 8. Bebeğim erken doğarsa ya da özel bazı problemleri olursa ne olur? . Doğum sonrasında olabildiğince fazla bir şekilde bebeğinize dokunma, sarılma ve emzirme noktalarında cesaretlendiriliyor musunuz? . Bebekle aynı odada kalma konusunda destekleniyor musunuz?

 9. Normal doğuma götüren kanıta dayalı uygulamalar anlatılacak mı?

Doğuma götüren 6 uygulama:

 1. Doğum kendi başlamalıdır.

2. Annelere doğum boyunca hareket özgürlüğü verilmelidir.

3. Doğum yapan kadınlara duygusal ve fiziksel destek verilmelidir.

4. Doğum eylemi boyunca rutin müdahalelerden kaçınılmalıdır.

5. Doğumda doğal ve aktif ıkınma teknikleri tercih edilmelidir.

6. Doğumdan sonra anne ve bebeği bir arada tutulmalıdır ve emzirme için limitsiz imkan tanınmalıdır.

10. Eğitiminizde psikolojik süreçler ne kadar yer alır? . Hamilelik ve hamilelik sonrası psikolojisi ile ilgili nasıl ve ne kadar bilgiler verilmekte? Bunların derecesi ve derinliği nedir? . Bu konuda hizmet veren kişi ve kurumlar tanıtılıyor mu? Doğuma hazırlık kurslarının içeriği nasıl olmalı? Doğuma hazırlık eğitimleri ülkemiz için hala yeni bir kavramdır. Son 6 yılda bu konuda çok güzel gelişmeler oldu ve doğuma hazırlık kurslarının sayıları gittikçe artmaya başladı. Ancak artışla birlikte kavram kargaşaları da beraberinde gelmeye başladı. Bazı kurslar sadece hamile eğitimi yaparken bazıları ise kursun içinde doğuma hazırlığa çok az yer ayırdı. Kursu veren eğitimcilerin birçoğu bu konuda profesyonel bir eğitim almadı, özel hastanelerde düzenlenen birçok kurs kanıta dayalı tıp bilgileri ışığında merkezde annenin olması yerine, hastane rutin uygulamalarını anlatmak zorunda kaldı. Oysa doğuma hazırlık kurslarının uluslararası standarttan vardır. Doğuma hazırlık kursu gerçekten doğumu amaçlamalıdır. Ülkemiz gibi sezaryen oranlanın çok yüksek olduğu, annelerin doğumdaki haklarının unutturulduğu, hastanelerde anne merkezli hizmet yerine doktor ve sistem merkezli hizmet verildiği ortamlarda doğuma hazırlık kurslarının sorumluluğu daha çok artar. İdeal diyebileceğimiz bir doğuma hazırlık kursunda nelerin anlatılması ve uygulanması gerektiğini bilmeniz; doğuma en iyi şekilde hazırlanmanız için yararlı olacaktır.

Bilgi: Kursta doğru ve yeterli bilgi verilmesi amaçlanır. Tipik kitap bilgilerinin sıralandığı sıkıcı slaytlar aileleri tatmin etmez. Konuların özü, değişik erişkin anlatım teknikleri kullanılarak sıkmadan ve kafa karıştırmadan verilmelidir. Bilgi korkunun panzehiridir ve sadece bilgi sayesinde bile ailelerin birçoğu daha rahat doğum yapabilirler.

 MODALOGO

İlaç dışı rahatlatıcı teknikler:

Doğuma hazırlık kurslarının temelidir. Ailelere başka bir kavramı öğretir. Doğumda rahatlamak için bebeğinize de ulaşan ilaçlan kullanmadan önce eşinizle birlikte uygulayabileceğiniz birçok rahatlama tekniğini öğrenebilirsiniz. Bunlar arasında masaj, aromaterapi, imgelemeler, suyun kullanımı, bası noktaları sayılabilir.

Nefes: Doğumun olmazsa olmazıdır. Doğumda kendini bırakabilmek çok önemlidir. Bu da gevşeme, yani meditasyonla sağlanır. Değişik gevşeme teknikleri ile anne adayı bedenini kontrol etmeyi ve bırakmayı öğrenir. Doğru nefes teknikleri doğumda büyük bir rahatlama sağlar. Nefes, zihni de meşgul tutarak annenin rahatlamasına yardımcı olur. Kursta nefes, uygulamalı yapılmalıdır. Kurs sırasında değişik simülasyon teknikleri ile nefesin ne kadar işe yaradığının gösterilmesi ailelerin ikna edilmesinde önemlidir.

Gevşeme: Doğumdaki en önemli konu kadının kendini bırakması ve içe dönmesidir. Bu da gevşeme, yani meditasyonla sağlanır. Değişik gevşeme teknikleri sayesinde anne adayı, bedenini önce kontrol etmeyi sonra da bırakmayı öğrenir.

Güçlendirme: Toplumda doğumla ilgili negatif bir hipnoz vardır. Kurs, aileyi doğum için güçlendirmeli ve güven vermelidir. Aksi takdirde kursa rağmen birçok aile, sistemin çarklarına girmekten kurtulamaz. Doğumda tercih yapabilme: Bu kavram ülkemiz için çok yenidir ve aileleri şaşırtır. Oysa her doğum özeldir ve her annenin doğumda tercihleri olmalıdır. İşte kurs aileye bu tercihleri anlatmalı ve aileyi seçim yapmaları ve bu tercihleri doktorları ile paylaşmaları konusunda cesaretlendirmelidir. Bu tercihler sayesinde hastaneler ve doktorlar da ailelere daha iyi hizmet verme yolunda değişime gideceklerdir. Kurs sonrasında ailelere tercih yapabilecekleri formlar verilmelidir.

Doktor ile iletişim:

Anne-babanın doktorla iletişimi çok önemlidir. Aileler doğumla ilgili tercihlerini doktorlarına anlatamamakta, bu konular doğumun son günlerine bırakılmaktadır. Oysa doktorun bu tercihlere uygun kişi olup olmadığının hamileliğin başlarında sorgulanması, son ayların daha güvenle geçmesini sağlayacaktır. Doğumda müdahaleler: Ülkemizde birçok müdahale rutin uygulanmaktadır ve bu da doğuma zarar vermektedir. Kurs kanıta dayalı tıp uygulamalarını anneleri korkutmadan ve taraf tutmadan anlatmalıdır. Bu sayede aileler tercihlerini daha bilinçli yaparken, müdahale gerektiğinde de doktora yardımcı olmayı öğrenirler. Baba desteği: Babalar da doğumdan korkmaktadır. Kurs, babalann doğuma bakışını değiştirir, güven duymalarını sağlar ve doğumda annelere destek yolunda en önemli kişiler haline getirir. Kurs, babalara bu güveni vermelidir. Anne ve bebek dostu hastane: Kurs bu konuda aileleri bilgilendirmeli ve bunu talep etmeleri konusunda desteklemelidir. Doğumda destek: Doğumda birebir sürekli destek sayesinde müdahaleler azalır, normal doğum oranları artar, ilaçlı ağrı kesici kullanma oranı azalır. Kurs, doğumda ebe veya doula’nın bulunmasının avantajlarını anlatmalıdır. Ailelere bu doğum destekçilerinin özellikleri ve bu kişilere nereden ulaşabilecekleri konusunda bilgi vermelidir. Anne ve bebek dostu sezaryen: Ailelere gerekli olduğunda tercih yapabilecekleri anne ve bebek dostu sezaryen kuralları anlatılmalıdır. Bu tercihlerin doğumdan önce doktorla konuşulması konusunda cesaretlendirilmelidirler.

 Doğum sonrası bebekle buluşma: Kurs, doğum sonrası bebeklerin ihtiyaçları konusunda doğru bilgilen vermelidir. Anne doğumdan hemen sonra bebeklerinin kucağına bırakılması ve kordonun mümkün olduğunca geç kesilmesi konularında kanıta dayalı bilgilere ulaşabilmeli ve bunları tercih edebilmelidirler. Doğru ekip seçme: Kurs, aileleri doğumla ilgili doğru ekipleri ve hastaneleri tercihleri doğrultusunda cesaretlendirmelidir. Güvenin olmadığında doğumlar da rahat ilerlemez ve doğumdan sonra birçok “keşke” oluşabilir.

Egzersiz: Kurs, anneleri egzersiz yapmaya ve doğuma hazırlanmaya teşvik etmelidir. psikolojik hazırlık Anne adayının ve hatta baba adaylarının psikolojisinin, rahat bir doğum için önemini artık bütün uzmanlar vurguluyor. Dolayısıyla da çiftler hamilelik boyunca, psikolojik hazırlığa da önem vermeli! İstanbul Doğum Akademisi’nden Uzman Psikolog, Hamile ve Doğum Psikologu ve Psikodrama Terapisti ve Eğitimcisi Neşe Karabekir, doğuma psikolojik hazırlık sürecinde dikkate alınması gereken noktalara değindi… Hazırlığa hamilelikten bile önce başlayın! Doğuma hazırlıkta fiziksel ve zihinsel hazırlıklarla beraber önemli bir unsur da psikolojik hazırlıktır. Hatta bazen anne adayının psikolojisi tüm fiziksel ve zihinsel hazırlığı bile olumsuz anlamda etkileyebilir. Bu yüzden psikolojik hazırlık çok önemlidir. Bazıları doğuma hazırlığın hamilelik esnasında ve hatta doğuma yakın olmasını savunur. Fakat asıl hazırlık, hamilelikten bile önce başlamalıdır. Hatta bazı çalışmalar özellikle orgazmik doğumlar için genç kızlık döneminde kegel egzersizlerine başlanmasını önerir. Bu yaşlarda genç bir kızın kötü, negatif ve olumsuz doğum hikayelerini duymaması veya şahit olmaması iyi olur. Psikolojik hazırlığın hamilelikten önce başlaması önemlidir. Çünkü bir kadının hamilelik ve doğum şekli; doğum sonrası depresyonu, anne-bebek bağını ve ilk güven ilişkisini, çocukluk ve ergenlik dönemini, yetişkinlikteki davranış ve duygusal süreçleri, kişilik yapısını, hayatla ve olaylarla baş etme şeklini, tüm ilişkilerimizi, insanlığın yaşama şeklini ve tüm insanlık tarihini etkileyecek kadar önemlidir. Bu nedenlerle psikolojik hazırlık göz ardı edilmemelidir. Aşağıda doğum için psikolojik hazırlık yaparken hangi konulan dikkate alacağınızla ilgili öneriler bulacaksınız. Bazıları sadece anne adayları için bazıları hem anne hem de baba adayları için… . Anne-baba olmayı isteme psikolojisi ve zamanı çok önemlidir. Anne-baba olma motivasyonu kişinin çevresine, yaşına bağlı olmadan içsel bir istekle oluşmalıdır. Kendi dışındaki faktörlerden kaynaklı olarak zorlayıcı olmamalıdır. . Anne ve baba adayı kendi doğumlarını bilmelidir. Özellikle anne adayının kendi doğumu, direkt olarak vücut kayıtlarında yer alan tek doğum olduğu için hamilelik esnasında kendi doğumuyla ilgili varsa travmaların çözülmesi gereklidir. . Anne adayının anne, anneanne, teyze, abla ve hatta daha eski kuşaklardan özellikle de ailedeki kadın jenerasyonundan gelen doğumla ilgili eski travmatik hikayelerin üzerinde çalışılması önemlidir. . Anne adayı hamilelik boyunca özellikle annesi ile ilişkilerini yeniden sorgular. Bu nedenle bu ilişkinin güven temeline dayanması sağlanmalıdır. Eski kalıntılar, söylenmemiş sözler, içeri atılan duygular temizlenmelidir. . Anne adayı ve eşinin ilişkisi de ayrı bir önem taşır. Çift olarak, kadın ve erkek olarak birbirlerine olan sevgi, saygı ve aşkı içerir bu ilişki. Cinselliğin kalitesi de önemlidir. . Kadın kendi vücudu, cinselliği, cinsel organları ile uyum içinde olmalıdır. . Doğum ve doğum sonrası ile ilgili varsa kaygılan korku haline dönüşmeden ifade edilmelidir. . Hayatı ve rollerinin değişeceği gerçeğine alışmasının sağlanması önemlidir. . Doğumla ilgili tercihlerine, hayat felsefe Baba adayı, psikolojik olarak anne adayına güven vermek, destek olmak ve mutlaka doğumda kararlara katılmak gibi konularda kendini geliştirmelidir.

BEDENSEL HAZIRLIK

Hamilelik süreci adeta doğuma ve bebekli hayata hazırlanmak için tanınmış bir fırsattır. Bu hazırlığın önemli aşamalarından biri de bedensel hazırlıktır. DOUM Doğuma Hazırlık ve Doğum Sonrası Destek’ten Doğuma Hazırlık ve Hamile Yogası Eğitmeni Başak Kutlu Atay. doğuma bedensel hazırlığın bedeninizle ilgilenmek, ona özen göstermek, nefesinizle çalışmak ve gevşemekten geçtiğini söylüyor. İşte önerileri… Egzersizle bedeninizi güçlendirin ve esnetin Hamilelik döneminde yaptığınız fiziksel çalışmalar ile hem daha rahat bir hamilelik geçirebilir hem de doğuma daha kolay hazırlanabilirsiniz. Kuvvetli bir beden sayesinde doğumun fiziksel yoğunluğuna daha kolay dayanabilir, esnekliğiniz sayesinde bedeninizin ihtiyaç duyduğu pozisyonlara daha rahat girebilir, bebeğinizin çıkışı sırasında ona geniş bir alan sağlayabilirsiniz. Kuvvetli bir bedene, doğumdan sonra bebeğinize bakarken de ihtiyacınız olacak. Yoga en etkili doğuma hazırlık yöntemlerinden biridir. Yoga sayesinde bedeninizi kuvvetlendirip esnetirken bebeğiniz ve bedeninizle kurduğunuz ilişkiyi derinleştirebilirsiniz. Bedeninizle kurduğunuz bu yakın ilişki doğum sırasında gevşemenize, süreçten zevk alabilmenize ve bebeğinizin çıkışına izin vermenize yardımcı olur. Hamile yogası artık Türkiye’de oldukça yaygın. Doktor onayınızı da aldıktan sonra eğitime hamile yogasında uzman bir eğitmenle başlamak en uygunu olur. Ancak böyle bir imkanınız yoksa bir hamile yogası dvd’si ile evinizde de başlayabilirsiniz. Yürüyüş ve yüzme ise hamilelikte sıklıkla önerilen diğer fiziksel çalışmalardır. Perine bölgenizi güçlendirin Kegel egzersizleri ile perine bölgenizi güçlendirip esneterek doğum sırasında yırtık ve kesik riskini azaltabilirsiniz. Epizyotomi (doğum kesişi) ve yırtık olmadan bir doğum yapmak istiyorsanız bu egzersizleri ihmal etmeyin. Aynı çalışmalar doğum sonrası toparlanmaya destek olur, idrar kaçırma riskini azaltır ve cinsel hayatınızı destekler. ?£.;«$ sine bakmalı ve yolculuğunun hedefini yeniden düzenlemelidir. . Doğum sırasındaki konsantrasyonunda; anne adayı kendisini engelleyecek tüm kalıntıları, ağırlıkları üzerinden atmalıdır. . Kendini tanıma süreci tüm hayat boyunca devam edecek de olsa, hamilelik bu kendini keşfin biraz daha netleştırilme zamanıdır. . Çocuğundan beklentilerini (cinsiyeti dahil olmak üzere) biraz daha netleştirmeli, kabullenme özelliğini arttırmalıdır. . Daha önce yaşanan kürtaj, düşük vs var ise isteğe bağlı dahi olsa üstünde çalışılmalı, tutulmayan yaslar tutulmalı, yapılmayan vedalaşmalar tamamlanmalıdır . Hamilelik esnasında düzeni bozan her şey stres verebilir. Psikolojik iniş çıkışlar normaldir, ama fazlalaştığında ve derinleştiğinde destek alınmalıdır. . Bu dönemde aileden birinin kaybı veya hastalığı en önemli travmalardan bindir. Anne adayının içme atmamasına çalışılmalıdır. . Babaların psikolojik hazırlığı kültürümüzde çok önemsenmese de bunun anne adayının psikolojisini de etkilediği bilinir. . Baba adayı, psikolojik olarak anne adayına güven vermek, destek olmak ve mutlaka doğumda kararlara katılmak gibi konularda kendini geliştirmelidir. Tüm bu hazırlıklar hamilelikten önce olacağı gibi hamilelik esnasına da yayılabilir. Güçlü olmaya çalışan anne adayının daha farklı olarak bebek ve odası gibi konularda pratik hazırlıklara girişip bu temel psikolojik süreçleri erteleyebileceği, duygularını içine atabileceği veya içe dönmekten korktuğu için yok sayabileceği ihtimali gözden kaçırılmamalıdır. Bu nedenle geçici görünen her türlü sorun için bile en çok destek alınacak zaman hamilelik dönemidir. Bu konuda alınacak desteğin ise özellikle hamilelik ve doğum alanlarında hem fizyolojik hem de psikolojik anlamda bilgisi ve yetkisi olan uzmanlardan alınması gereklidir. Perine masajı ise, ebeler tarafından sıklıkla önerilen perine bölgesini esneterek doğuma hazırlamak için kullanılan bir diğer yöntemdir. Hamileliğinizin 35. haftasından sonra yapacağınız masaj ile yırtık riskinizi azaltabilirsiniz. Bu uygulamayı denemeden önce mutlaka doktorunuza danışın. Bu egzersizler, bebeğiniz büyük bile olsa (örneğin 4 kilo bile olsa) yırtıksız ve kesiksiz doğum yapmanıza olanak sağlayacaktır. Bebeğinizi ve kendinizi iyi besleyin Alınan kilolar hamilelik döneminde en çok konuşulan ve üzerinde durulan konulardan biri. İdeal kilosunda olan bir kadının hamilelikte ortalama 10-15 kilo, zayıf bir kadının 12-18 kilo ve ideal kilosunun üzerindeki bir kadının ise 6-10 kilo alması beklenir, önerilen miktarlardan daha fazla kilo alımının doğumda komplikasyon riskini arttırdığı doğru, ancak alınan kiloları gram gram takıp ederek büyük bir endişe unsuru haline getirmek faydalı bir tutum değil. “İki kişi için yiyorsun” lafını duydukça normalde yediğinizin 2 katı kadar yemeyin yeter. Aslında bedeniniz hamileyken fazladan yalnızca 300-450 kaloriye ihtiyaç duyuyor. Öte yandan hamilelik ve lohusalıkta iyi beslenmek hem bebeğiniz hem de sizin için önemli. Özellikle hamileliğiniz boyunca doğal ve taze yiyeceklerle dengeli ve çeşitli beslenmek, işlenmiş gıdalardan uzak durmak en önemli tavsiyelerden… Nefes çalışması ile doğumunuza hazırlanın Nefes çalışmaları daha rahat ve huzurlu bir hamilelik geçirmenize yardım eder. Ayrıca nefes, doğum dalgalan ile baş etme yöntemlerinden bindir. Nasıl bir doğum yaparsanız yapın, her ortamda ve durumda nefesiniz doğal bir ağrı kesici olarak her zaman yanınızda. En temel nefes çalışması, oturup doğal akan nefesinizi izlemekten ibaret. Hiç denemeyen bin için belki başlamak çok kolay değil, ama faydası çok büyük. Nefes çalışmalarını doğuma hazırlık eğitiminde veya hamile yogası dersinde öğrenebilir veya hamilelere yönelik nefes çalışması kaydıyla evinizde deneyebilirsiniz. Bedeninize gevşemeyi öğretin Değişen bedeninizi ve ihtiyaçlarını dinleyin. Eğer bedeniniz dinlenmenizi ve yavaşlamanızı söylüyorsa kendinize bu fırsatı verin. Huzurlu bir hamileliğin bebeğinizin sağlığı ve kişiliği üzerindeki etkileri artık biliniyor. Bedeninize gevşemek için sık sık fırsat tanıyın. Doğuma hazırlanmanın en önemli parçası belki de gevşemeyi öğrenmek. Doğal bir doğumda yapmanız gereken şey; hemen hemen sadece gevşemek, kabullenmek ve olanlara izin vermek. Bedeniniz ve bebeğiniz ne yapacağını biliyor. Denn gevşemeyi bedeninize şimdi öğretirseniz, doğumda da kendiliğinden kullanabilirsiniz. Bedeninizde yoğun hisler varken yine de gevşek kalabiliyor mu? Uzanın, gözlerinizi kapatın, bedeninizin farklı bölgelerini hissedin ve birer birer gevşetin…Her adımda kendinize, “Biraz daha gevşemem mümkün mü?” diye sorun!

MODAREHBERİM.NETMODALOGO

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*